به سایــــت انـدیـشـمــنـدان ، فــرهـیـخـتـگان و افتخــار آفرینـــان آوای گلمــــکـان خـــوش آمدیـــــد ***کارجویان عزیز برای ثبت نام در لیست افراد جویای کار اینجا کلیک کنید*** ضمن تشکر از همکاری صمیمانه شما کاربران عزیز ؛ به نظرات و پیشنهاداتی که مشخصات کامل را ارائه فرمایند پاسخ گو هستیم ***

درباره گلمکان :

      به لحاظ لغوی به مکان رویش گل  می گویند . این شهر در گذشته به گورمکن یا جورمکن  مشهور بوده که قدمت آن به   قبل از اسلام برمی گردد و در تذکره ها و کتب تاریخی همچون شاهنامه ی فردوسی ، تاریخ عالم و آرای عباسی ،نزهته    القلوب حمدالله مستوفی،مطلع الشمس اعتماد السلطنه  و روزنامه سفر خراسان از آن به نیکی یاد شده است ودر زمان    شاه عباس صفوی به علت وجود گل و گیاه فروان به گلمکان تغییر نام داد.


موقعیت جغرافیایی :

     گلمکان در 59 درجه و 8 دقیقه طول شرقی و36درجه و 29 دقیقه عرض شمالی در دامنه های کوههای شمالی بینالود واقع     شده  است و از توابع شهرستان چناران میباشد. گلمکان از شمال به جاده مشهد چناران، از جنوب به رشته کوه  بینالود،از غرب به روستاهای خیج و جمعاب و آبغد و از شرق به روستای تاریخی اسجیل و دولت آباد محدود است. این شهر 2000 هکتار با مزارع و باغات مساحت دارد و ارتفاعش از سطح دریا 1400متر می باشد. فاصله گلمکان تا مشهد مقدس    45 کیلومتر و تا شهر چناران مرکز شهرستان 30 کیلومتر می باشد.


    آب و هوا :

   نوع آب و هوا گلمکان معتدل و معتدل سرد است. حداکثر درجه حرارت در دیماه تا 15 درجه دیده می شود و حداقل تا 6 درجه ودرگرمترین ما هها در گلمکان تیر و مرداد با حداکثر دمای 20 تا 25 درجه می باشد.


  زبان مذهب نژاد :

  زبان اهالی گلمکان فارسی میباشد که با لهجه های خاص تکلم می شود و هیچ زبان یا لهجه دیگری ندارد. مردم گلمکان بدون استثناء شیعه اثنی عشری هستند و در مسائل دینی بسیار متعصب و در نگه داشتن شعائر مذهبی کوشا و باشفتگی خاص مراسم مذهبی به ویژه مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و تشکیل محافل دینی به طور شایسته برگزار می نمایند. در حال حاضرگلمکان که در تاریخ بهمن 1387 در تقسیمات کشوری از روستا به شهر ارتقاء پیدا نموده جمعیتی آماری بالغ بر9562 نفرثابت و 15000 نفر در فصول بهار و تابستان دارا میباشد و دارای موسسات و اماکن مذهبی و ورزشی زیادی می باشد ه شامل 10 مرکز آموزشی  و آزمایشگاه و کتابخانه،17 مسجد و حسینیه و تکیه ، و 2 اردوگاه به نام های شهید بهشتی و اردوبهشت که شهرت کشوری دارند .

گلمکان دارای یک درمانگاه و دو مرکز خانه بهداشت  ، وجود خانه سالمندان که دومین خانه سالمندان استان خراسان رضوی میباشد . گلمکان دارای کلانتری و حوزه مقاومت بسیج می باشد که شامل 17 پایگاه فعال میباشد که در تامین امنیت منطقه بسیار موثر می باشد.

  از افتخارات این شهر و منطقه داشتن بیش از 50 شهید و 70 جانباز و 20 آزاده و 5 جاویدالاثر می باشد .

همچنین گلمکان شامل ادارات آب و فاضلاب شهری ( آبفا)و گاز رسانی و اتفاقات گاز و کانون کاردانهای شهر گلمکان ( تاسیس1388) ،مرکز مخابرات (ICT)و پست، شعبات بانک صادرات،کشاورزی وملت و دو صندوق قرض الحسنه می باشد که خدمات ارزنده ای به مردم منطقه ارائه می نمایند.

 در این قسمت تصاویری از کتاب مطلع الشمس نوشته محمد حسن خان صنیع الدوله معروف به اعتمادالسلطنه در سال های1301-1302-1303 هجری قمری را قرار دادیم  که در صفحه 279 این کتاب مشخصات جغرافیایی و اجتماعی منطقه گلمکان شرح داده شده است


مولتی هاستر

                   تصویر زیر : متن کامل شرح مشخصات جغرافیایی و اجتماعی منطقه گلمکان در صفحه 279 کتاب مطلع الشمس نوشته شده در سال 1301 تا 1303 هجری قمری    

مولتی هاستر

             تصویر زیر : مربوط به قسمت توضیح داده شده درباره منطقه گلمکان در صفحه 279 کتاب مطلع الشمس نوشته شده در سال های 1301 تا 1303 هجری قمری می باشد که جهت خوانایی بیشتر شما مخاطبان گرامی تهیه شده است.

مولتی هاستر

مولتی هاستر

تاریخ وشرح تهیه کتاب مطلع الشمس - جلد یک - دو - سه نوشته صنیع الدوله معروف به اعتماد السلطنه 

مولتی هاستر

.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • موزیک سی تی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات